Mis on diastaas?
Raseduse ajal kõhu kasvades peavad kõhu sirglihase kaks poolt üksteisest eemalduma, et beebi kõhtu ära mahutada. Kõhu sirglihase kahte poolt ühendav kõhu valgejoon (sidekude) venib välja ja õheneb.
Kas diastaas on vaid esteetiline probleem?
Ei, diastaas on ka funktsionaalne probleem. Nõrk sidekude + nõrgad kõhulihased = ebastabiilne kereosa. Kui kere eesmine pool on ebastabiilne, siis stabiilsuse saavutamiseks võtavad koormuse enda peale muud piirkonnad, tihti on selleks alaselg.
Kas mul on diastaas?
Diastaasi korral levinud kaebused:
-
Ettevõlvunud kõht (kõht näeb välja nagu oleks rase)
-
Alaseljavalu
-
Kõhukinnisus
-
Selili asendist üles tõustes kõhu ette pundumine
Kuidas taastuda diastaasist?
Diastaas võib paraneda iseeneslikult 6 nädala-3 kuu jooksul peale sünnitust. Kui sünnitusest on möödunud 2-3 kuud, kuid tunned, et kerelihaseid ei tööta optimaalselt või pole rahul oma kõhu välja nägemisega tasub pöörduda spetsialisti poole.
Diastaasi paranemisel on mitu komponenti:
-
Hingamine
-
Rüht/kehahoid
-
Harjutused
-
Toitumine
-
Stressist hoidumine
Harjutuste valik diastaasi puhul
Diastaasi paranemiseks on vaja leida ideaalne tasakaal – kõhusein peab saama piisavalt koormust, et tal oleks stiimul paranemiseks, samas piisavalt vähe, et seda mitte üle koormata (ja diastaasi süvendada). Harjutuste valik sõltub inimesest – igal inimesel on omapärad, millega tuleks arvestada (kas diastaas on lai, kas diastaas on sügav, kas diastaas on kõhuseina alumises, keskmises või ülemises osas, milline on inimese rüht , geneetika jne).
Üldisemad soovitused harjutuste sooritamisel:
-
Harjutuste ajal ei tohiks alakõht välja punnitada (ühelgi hetkel)
-
Harjutuse sooritamise jooksul ei tohiks tunda liigset survet allapoole vaagnapõhjale
-
Iga harjutuse ajal pead suutma hingata sügavalt
Harjutused, millest ei tasuks alustada (see ei tähenda, et Sa neid enam kunagi teha ei või):
-
Plank
-
Kätekõverdused
-
V-iste
-
Roll-out
-
Ülakehatõsted
-
Istessetõusud
-
Kosmonaut
-
Jooksu-ja hüppeharjutused
Kokkuvõttes tasub läheneda mõistlikult – luua korralik vundament tugevdades vaagnapõhja- ja süvalihaseid, õppida taas õigesti hingama ja saavutada optimaalne kehahoid/rüht koos õigete liikumismustritega. Seejärel sealt progresseeruda edasi ning saada tugevaks, et saaksime elada valu- ja piirangutevabalt ning lihtsalt tunda end oma kehas hästi.